Sosyal Medya ve Bilinçaltımızın Kontrolü

Son yillarda teknolojinin ilerlemesi, medya ve sosyal medya kullanimini mecburi hale getirmistir. Davraniş çözümlemeleri , şekillendirme çalişmalari sah yapilarini Kültür Endüstrisi haline getirmistir. Toplumu oluşturan bireyler , tek yapi içerisinde bireysel düşünce ve hareket yapilarina sahiptir.

Ancak toplumsal mesaj yaratma , toplumu belirlenen amaçlar doğrultusunda ortak yapi içerisinde , tek davranişa mecbur kilmak için ,bu düşünce yapilarinin kontrol edilmesi ve yönetilmesi gerekmektedir. Bu noktada elde edilen güç ise bireyin farkinda olmadan yönetilmesi , belirlenen davraniş değişikliğine itilmesidir.

Yapilanan bu mecrada etki derecesini artirmak için kaos ve umut aşilanmali öldüren cazibe sosyal medya ve mesajlari zihne yerleştirilmelidir. Kodlamalar , toplumsal yapi ve ozelliklere uygun bireysel çerçevede, kadin , erkek ve çocuk kategorrisinde roller ve modeller aşilanarak sağlanmalidir.

Genel Tepkisizlik algisi Howland ‘in tutumlarin oğrenme yoluyla kazanildiği ikna çalişmalarina , Gerbner ‘ in Ekme Modeline , Brembeck ve Reardon ‘ un insan güdülerinin manipulasyonu için duygulara seslenmesi yaklaşimindan yola çikmaktadir.

İkna yöntemlerinin açik ve kapali unsuru ile kendine özel geliştirmiş olduğu dilini kullanarak Agnotoloji yapisi ile birleşmesi sonucu , birey ne, neden ve nasil sorularini soramadan , psikolojik ve sosyolojik etkiler ile kaynağin gizli olarak vermiş olduğu mesajlar içerisinde çoktan hapsolmuştur.

Subliminal etki boyutunda bireysel yaklaşimdan en çok tepki verilen ve yorum yapilan konular spor, kültür, şiddet, din, politika ve cinsellik unsurlaridir. Ve bu konular sosyal medyanin en etkili yapisini oluşturmaktadir. Çalişmanin temelinde subliminal mesajlar , kodlar kaynaklar sayesinde , beklenilen davranişa hedef kitleleri nasil ulaştiriyor ve etki derecesi nedir konularini Gerbner Ekme Modeli ve Agnotoloji Cehalet Yayma Bilimi unsurlari ele alinarak arşiv analiz yöntemi ile incelenecektir.

Bilinç Altını Etkileyen Özellikle Fotoğraf ve Video Paylaşımları Etkiliyor !!!

Fotoğraf Paylaşımları: Sosyal medya platformları üzerinde gün içerisinde milyonlarca resim paylaşımları yapılıyor. Bu fotoğraflar konusu, türü, içerikleri ile milyonlarca insan tarafından görüntüleniyor. Bu nedenle resimlerin insanları etkileyebilme özelliği oldukça fazla. Hem sakıncalı olan paylaşımlar hem de ilgi alanınıza göre yapılan paylaşımlar bilinç altınız üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler yaratabiliyor.Aynı zamanda bu tarz sosyal medya üzerinden toplanan bilgi ve paylaşımlar socint yani big datanın belli bir oranının ihtiyacını karşılayan sosyal medya istihbaratını oluşturuyor.

Video Paylaşımları: Video paylaşımları kullanıcıların bilinçaltı üzerinde daha büyük etkiye sahip. Hem işitsel hem de görsel uyarıcılara sahip olan videolar kullanıcıların bilinçaltı üzerinde büyük etkiye sahip. İzlenilen videoların içeriği özellikle uykunuzda kendini belli ediyor ve video konusu üzerinde rüyalar görebiliyorsunuz. Bu nedenle sosyal medya üzerinde size zarar verebilecek olan videoları açmamanız ve izlememeniz gerekli.

Sosyal Medyanın Kişiler Üzerinde Etkisi : Sosyal medya bilinçaltı ile birlikte ruhunuz üzerinde de büyük etkilere sahip. Gördüğünüz her paylaşım sizin sağlığınızı iyileştirebileceği gibi kötü bir etkide yaratabilir. Bu nedenle sosyal medya içerisinde çok ciddi bir vakit geçirmemek gerekli. Bu alanda vakitleri kontrollü olarak geçirmek ruhunuza zarar vermeyecektir. Kullanıcılar sosyal medyanın bu etkisini kendi kontrolleri ile birlikte minimum düzeye indirebilirler.

Sosyal Medyanın Kontrollü Kullanılması : Sosyal medya üzerinde yapılan araştırmalar bu alanın insanlar üzerinde etkisinin oldukça büyük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bu alanda yaptığınız kullanımlar oldukça önemli. Uygulama sayılarının artması ile birlikte bu alanda geçirilen zaman da artıyor. Bu nedenle sosyal medya kontrolleri çok daha az seviyeye düşüyor.

Ancak kullanıcıların bu alanda oldukça dikkatli olmaları gerekli. Yapılan kontroller ile birlikte sosyal medyanın size zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Sosyal medyanın olumsuz etkilerinden kurtulmak için düzenli olarak kullanım sağlayın.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri : Sosyal medyanın birçok olumlu etkisi olduğu gibi olumsuz etkileri de var. Bu alanda geçirilen vakit ilk olumsuz etki. Geçirdiğiniz zaman ile birlikte kendi zamanınızdan çalışıyorsunuz.

Bir diğer olumsuz özellik ise bu alanın uzun kullanılmasının bedeninize verdiği zarar. Göz, bel, sırt ve boyun ağrılarına neden olan sosyal medya kullanımları bu nedenle kontrollü yapılmalı. Uzun süre ekrana bakılmamalı. 20 dakika sonrasında gözler mutlaka dinlendirilmeli. Sırt, bel ve boyun ağrıları oluşturmamak için ise doğru oturuş düzeninde kalınmalı.


Sosyal medyanın en çok zarar verdiği bir diğer alan ise zihin. Bu anlamda özellikle küçük yaş çocuklarda sosyal medya üzerinde fazla vakit geçirmek bilinçaltını olumsuz olarak etkiliyor ve çocukları gerçek yaşantıdan uzaklaştırıyor. Bu nedenle ebeveynler çocukların sosyal medya hesaplarını kontrol etmeli.

Bilinçaltına verilen zarar : Sosyal medyanın bilinçaltına zarar vermesi sizi bir süre sonra gerçek yaşantıdan uzaklaştıracaktır. Bu anlamda çok fazla etkilenmeniz psikolojik sorunlara dahi neden olabilir. Bu nedenle görüntülediğiniz her paylaşımının etkisinde kalmamalı ve kendi hayatınızın farkında olmanız gereklidir. Sosyal medya üzerinde bilinç altınıza zarar verecek kadar vakit geçirmeniz bir süre sonrasında ruh sağlığınıza ve beden sağlığınıza da zarar verebilir.

Bu nedenle kullanımlarınızı kendinize zarar vermeyecek düzeyde yapmanız ve sağlığınızı korumanız oldukça önemli. Sadece paylaşım görüntüleyebilme değil aynı zamanda yaptığınız paylaşımlarda da dikkatli olmanız gereklidir. Bu sayede sosyal medyayı bilinçli olarak kullanabilirsiniz. Kullanımlarınızı yapacağınız hesap bilgilerinizi de düzenli olarak ayarlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: